Klub redaktorů, moderátorů a divadelníků

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Byli jsme přitom

O kroužkování opeřenců byl zájem

Milovníci přírody přijali poslední únorovou sobotu pozvánku Správy KRNAPU, oddělení ekologické výchovy, na zimní kroužkování ptactva.

I když návštěvníci přišli až na 9.hodinu, pracovníci KRNAPU začali s odchytem opeřenců už v 7,30. Do připravených látkových pytlíků umístili deset ptáků, na kterých zájemcům názorně ukazovali, jak kroužkování probíhá. „ Ze sítě se nejdříve vytáhnou nohy ptáka, následují křídla a pak zbytek těla. Důležité je také správné držení zvířete-za obě nohy nad kotníkem a břichem nebo za krk,“ popisoval správné zacházení s opeřencem Jakub Šimurda z terénní služby KRNAP.

Kroužkování pomáhá nejen ke sledování pohybu ptáků, ale lze také podle něj zjistit stáří. Z tohoto pohledu je nejcennější kroužkování na hnízdech. Stejně jako člověk nosí různě velkou obuv, tak i ptáci mají na nohách různě velké kroužky. „Jsou vyrobeny převážně z hliníku, ale ptáci žijící například na Sněžce dostávají kroužky plastové, které v zimě nenamrzají. Každý kroužek je očíslován a samozřejmostí je i vedení přesné evidence. Počet okroužkovaných ptáků a čísla posíláme do Národního muzea, kde shromažďují údaje z celého Česka,“ vysvětloval Jakub Šimurda.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.